سایه ی استارتاپ ها روی کسب و کار سنتی

استارتاپ

سایه ی استارتاپ ها روی کسب و کار سنتی

 

تعاریف زیادی برای ” استارتاپ ” وجود دارد ، اگر بخواهیم بطور کلی استارتاپ را تعریف کنیم : استارتاپ یک سازمان موقت است که با هدف یافتن یک مدل کسب و کار تکرار پذیر و مقیاس پذیر با ریسک بالا بوجود آمده است .

در واقع استارت‌آپ‌ها به‌منظور برطرف‌ کردن خلاهای موجود در اقتصاد ، با ارائه راهکارهای خلاقانه و یا از طریق ارائه راه‌حل‌هایی به‌منظور ساده‌سازی فعالیت‌های زمان‌بر و پیچیده به رشد اقتصاد کمک میکنند . هیچ شکی نیست که ساختارهای تجاری ، اجتماعی ، سیاسی و قانونی جوامع ، نقشی اساسی در پیشرفت اقتصاد آن خواهند داشت . در این راستا ، استارت‌آپ‌ها نیز به عنوان ابزارهای جدید ، با تاثیرگذاری روی ساختارهای یادشده می‌توانند تاثیرات مثبت (و البته منفی) روی اقتصاد جوامع داشته باشند .

اما از طرفی مدل کسب و کار استارتاپ ها با ریسک بالایی همراه میباشد و بر اساس تحقیقات انجام شده ، چیزی در حدود نیمی از کسب و کارهای نوپا در پنج سال اول فعالیت خود با شکست مواجه می‌شوند و از صحنه رقابت اقتصادی کنار می‌روند . از همین رو، برخی رسانه‌ها و یا صاحبان کسب و کارهای سنتی ، شرکت‌های نوپای امروزی را تلاشی تازه از سوی نسل جدید به‌منظور خارج شدن از موقعیت‌های شغلی اداری و پشت‌میز نشینی می‌دانند .

 

مدت زیادی نیست که فعالیت های استارتاپی در کشور ما رونق گرفته است ، این مدل کسب و کار تاکنون توانسته است جایگاه خود را میان مردم و کاربران با موفقیت تثبیت کند و تمایل مردم را برای استفاده از این مدل کسب و کار ، روز به روز بیشتر نماید . به همین جهت ، فعالیت های استارتاپی ، سیستم های سنتی را به چالش کشیده اند که البته این امر ، اتفاق مثبتی است که باعث شده تا روند رو به رشد بازار سرمایه و ایجاد حس رقابت و درنتیجه بهبود کیفیت خدمات ارائه شده , اتفاق بیوفتد و همچنین کسب و کارهایی که کیفیت لازم و توان رقابت را ندارند ، از این عرصه کناز زده شوند .

در حقیقت شرکت های نوپای استارتاپی ، موازی با کسب و کار سنتی حرکت کرده نه روبروی هم ، همچنین در اکثر مواقع تعاملی دوطرفه خواهند داشت و به سیستم سنتی کمک میکنند و آنهارا با خود همراه میسازند که در نهایت منجر به ارائه خدمات بهتر و رضایت مردم و مشتریان میگردد .

در کشور ما ، تأثیر استارتاپ ها روی کسب و کار های سنتی بسیار مشهود است و اشتغال زایی ، بهبود خدمات ، کمتر شدن بهای خدمات و در نتیجه مثبت شدن دید مردم به استارتاپ ها ، از جمله تأثیرات پیدایش این شرکت های نوپا میباشد ، ولی متأسفانه دیده میشود که گاهاً جبهه گیری کسب و کارهای سنتی ، بدلیل عدم اطلاع دقیق از مدل کسب و کار استارتاپی ، اتفاق افتاده است .

در تحقیقی که یکی از دانشگاههای ایران به تازگی انجام داده ، نشان میدهد که این جبهه گیری ها به مرور زمان درست میشود و با بالا رفتن سطح اطلاعات نسبت به مدل کسب و کار استارتاپ ها ، سیستم های سنتی و استارتاپی همپا و هم رکاب یکدیگر خواهند شد .

خشکشویی آنلاین زودشور نیز از استارتاپ هایی می باشد که در حوزه کسب و کارهای اینترنتی فعالیت دارد . برای استفاده از خدمات خشکشویی آنلاین زودشور می توانید با دانلود اپلیکشین Android و Ios و سفارش اینترنتی از طریق وب سایت سفارش خود را ثبت نمایید و خشکشویی لباس هایتان را به صورت اینترنتی و بدون مراجعه حضوری به خشکشویی انجام دهید .