ماجرای شستشوی لباس از قدیم تا به امروز

ماجرای شستشو لباس از قدیم تا به امروز

ماجرای شستشوی لباس از قدیم تا به امروز

ماجرای شستشوی لباس از قدیم تا به امروز:

از زمان آغاز بشریت ، پوشاک و نیاز به پوشش ، بعنوان یکی از سه نیاز اصلی انسان (خوراک ، پوشاک ، مسکن) همیشه هائز اهمیت بوده است ؛ در نتیجه بشر از دیرباز همواره بدنبال بهترین راه برای شستن و نگهداری از پوشاک و البسه خود بوده است و همیشه برای پیشرفت در تلاش بوده .

تاریخ شناسان با مطالعه آثار مصر باستان دریافتند که درآن زمان مطلوب ترین راه برای شستن لباس ، لگدکوب کردن آن درون تشت آب بوده و همچنین در رم باستان نیز از این روش استفاده میشده و دسته ای از مردم با شستن لباس بوسیله پاهایشان کسب درآمد میکردند . فرآیند شستن در آن زمان بسیار ساده بود . رختشویخانه ها همه جا رفتاری یکسان شامل : ضربه زدن ، لگد کوب کردن ، ساییدن و روشهای مشابه آن داشتند . از زمان های خیلی دور شناخته شده بود که به هر حال قدرت شویندگی آب ممکن است از راه های مختلف افزایش یابد . برای مثال مشخص شد که آب باران از آب معمولی برای شستشو بسیار مناسب تر است . همچنیین آب گرم قدرت شویندگی بیشتری از از آب سرد دارد و این افزایش دما به نظر می رسد اثر آب را بهبود می بخشد .

حتی مصری ها از سود (کربنات سدیم) به عنوان مکملی برای افزایش قدرت شویندگی استفاده می کردند . از این آب بعداً همراه سدیم سیلیکات برای ساختن آب نرم تر به عنوان مکمل استفاده کردند . این دو ماده پایه ی اولین شوینده تجاری را تشکیل دادند که آن را شرکت برجسته آلمانی henkels bleichsodo در سال ۱۸۷۸ معرفی کرد . اثر نرمی آب به خاطر رسوب یون های کلیسم و منیزیم می باشد که به طور همزمان نمک های آهن نیز که تمایل به زنگ زدن رختشویخانه را دارند ، حذف می شوند .

همچنین صابون ، عنوان قدیمی ترین ماده شوینده را دارد و بوسیله ی گالس ، حدود ۲۵۰۰ سال قبل از میلاد شناخته شد . روی هم رفته گالس ، با این کشف اعتبار زیادی یافت . برای بیشتر از ۳۰۰۰ سال ، صابون به طور جدی به عنوان یک ماده روغنی خصوصاً روغن مو و به عنوان اصلاح کننده مورد توجه بود . در اوایل قرن بیستم ، صابون برای اولین بار جایش را بعنوان یک عامل در شوینده های چند جزئی پیدا کرد .

ماجرای شستشوی لباس از قدیم تا به امروز:

در اینجا صابون با سازند هایی همچون کربنات سدیم ، سیلیکات سدیم، و پربورات سدیم، ترکیب شد و عامل شوینده جدیدی پدید آمد که از نظر اقتصادی به صرفه تر بود و افزایش قدرت شستشوی این عوامل جدید اساساً موجب کاهش انجام کارهای دستی در رختشویخانه ها شد . پیشرفت مهم دیگری که صورت گرفت انتقال تکنولوژی از کار سخت و پر قدرت دستی که در رختشویخانه انجام می شد ، به ماشین لباسشویی بود . این تغییر منجر به دگر گونی در فرمولاسیون عوامل شوینده شد . صابون ها که به یک عامل حساس به آب سخت معروف بودند به تدریج به وسیله ی مواد فعال سطحی سنتزی ، با شرایط بهتر جانشین شدند . اولین ماده ویژه برای جانشینی صابون ، سولفات های الکلی روغنی بودند که در آلمان در سال ۱۹۲۸ توسط برتیش و کورکرز کشف شد . وجود سولفات آلکیل های مصنوعی بر پایه روغن های طبیعی که قابلیت شستشوی بهتر را برای شوینده های طبیعی اولیه فراهم می ساخت ، به وسیله ی فما ، در آلمان در ۱۹۳۲ معرفی شد و این مورد در سال ۱۹۳۳ در بازار ایلات متحده به وسیله ی درافت ادامه پیدا کرد . سولفات های آلکیل روغنی و مشتقات آن معمولاً اهمیت آن ها را در بسیاری از کاربردها ، خصوصاً در شوینده های قوی ، شویند های ویژه ، عوامل شستشو، ماده آرایشی و در دستشوئی ها حفظ می کنند . پذیرش کلی مواد فعال سطحی سنتزی ، با کاهش حسیاسیت آن ها به سختی آب ، نسبت به صابون ، در سال های پس از جنگ جهانی دوم یک پیشرفت است . پروکند و گامبل نیز شوینده سنتزی تاید را در ایالات متحده در سال ۱۹۴۶ معرفی کردند .

مواد شوینده ی بسیاری معرفی شدند و برای شستن البسه استفاده میکردند ، ولی در این میان تخریب بیولوژیکی این مواد نادیده گرفته شده بود .

بهمین منظور در سال ۱۹۶۱ قوانینی وضع گردید تا سازندگان شوینده ها ، عملاً مواد شوینده با درصد تخریب بیولوژیکی و زیست محیطی بالا را حذف کنند .

از آن زمان تا کنون با پیشرفت علم و دانش بشر ، مواد شوینده و همچنین روش های شستن لباس بسیار پیشرفت کرده و با گذشته تفاوت بسیاری دارد ؛ تا جایی که بوسیله یک تلفن همراه و چند کلیک میتوان این کار را انجام داد . در حال حاضر در کشورهای توسعه یافته ، شستن لباس مبتنی بر اپلیکیشن موبایل و وبسایت بصورت هوشمند و آنلاین ، پیشرفته ترین روش خشکشویی و شستن البسه میباشد که در کشورهایی همچون ایالات متحده ، انگلیس ، فرانسه ، آلمان و دوبی در حال انجام است …

زودشور بعنوان اولین ارائه دهنده خدمات خشکشویی بصورت آنلاین در تهران ، این روش پیشرفته را در تهران پیاده سازی کرده است و روز به روز درحال توسعه خدمات خود و همچنین بهبود کیفیت خدمات ، در شأن و منزلت شما شهروندان عزیز میباشد .

برای استفاده از خدمات خشکشویی آنلاین زودشور می توانید سفارش خود را از طریق وب سایت زودشور و اپلیکشین Android و IOS  ثبت نموده و از خدمات خشکشویی آنلاین استفاده نمایید .

 

بدون هیچ نظری

ارسال نظر

نظر
نام
ایمیل
وب سایت

زود شور | اولین اپلیکشن ارائه خدمات خشکشویی آنلاین رد کردن